20.6.2020 19

MUTLU EVLİLİĞİN SIRRI

İnsan mutlu olmak hayali ile evlenir. Peki mutlu evliliğin sırrı nedir? Mutluluğu evlilikte aramamak... Mutluluğu evlilikte ve karşı cinste aramak beyhude bir çabadır. Hiçbir insan bu dünyaya bir başkasını mutlu etmek için gelmez.

 

sample

İnsan mutluluğunun dış dünyadaki koşullara bağlı olduğunu zanneder; para, terfi, eş, evlilik, çocuk... Oysa mutluluk dış dünyada elde edilip tüketilecek bir duygu değildir. Aksine iç dünyamızda üretmemiz gereken bir duygudur. O yüzden mutluluk kendi düşünce, seçim ve davranışlarımızdan kaynaklanır. “Bu sorunu çözmek için ben ne yapabilirim? Benim payıma düşenler neler? Hangi zafiyetimi aşmak için bu sorunu yaşıyorum?” sorularını soran insan iç dünyasına odaklanmış olur. Samimi özeleştiri yapanlar doğal olarak mutluluğu da iç dünyalarında üretirler.

Peki insan mutluluğunu dış dünyadaki koşullara bağlar ise ne olur? Dış dünyayı kontrol etmeye ve değiştirmeye çalışır. “Eşim böyle böyle yapmasa.” der durur. Eşlerin birbirini değiştirmeye çalışması evlilikte sık yapılan bir hatadır. Oysa kimse sadece biz istediğimiz için değişmez. Buna eşimiz de dahil. Başkasını değiştirmeye çalışmak bataklıkta debelenmeye benzer.

Eşler aynı yöne bakabilirlerse, mutlu olabilirler...

Eşler karşılıklı olarak birbirlerinin kusurlarına odaklanıyorsa...

Aynı yöne bakmak yerine birbirlerine bakıyorlarsa...

O vakit yuvanın kolonları birbirinin üstüne yıkılıyor demektir. O çatı ayakta duramaz. Dursa da yuva olmaz. Kusur arayan kusur bulur.

Bu adam ya da bu kadın neden böyle? Sorusu yerine asıl sorulması gereken soru şudur: Bu adam ya da kadın bana niye denk geldi? 

Bir şeyler öğretmek için...

Kendi zafiyetlerime ve hatalarıma ayna tutabilmek için...

Haksızlığa uğruyor bile olsak bizi bereketlendirip güçlendirmek için...

Samimi olarak iç dünyasına bakanlar sıkıntının içine gizlenmiş rahmeti ve şifayı bulurlar. Koşullar ne olursa olsun yollarına devam ederler. İşte gerçek mutluluk, gerçek özgürlük budur.

Onlar bilirler ki en uzun ağaçların kökü en derindedir…

En zengin en fakirlerin arasından çıkar…

Nice alim zalimden doğar…

Yusuflar kuyuların dibinden yükselir…

İffetli Meryem’dir babasız oğlunu doğuran…

Hz. Nuh'tur eşinin gözünde Nuh olup peygamber olamayan…

Asiye’dir Firavun'a rağmen doğru durup doğrulan…

Hz. Lut'tur karşısında duran eşini arkasında bırakmak zorunda kalan…

Veee Hz. Hatice'dir güzeller güzeli Nebi'nin ilk ümmeti olan...

 

 

Yorumlar

Esra ÖZDEMİR
21.6.2020

Tam kendini bulmaya çalışırken insanın önüne rehber olan, yoluna ışık tutan yazılar gerçekten. Teşekkürler DTÖ

Makaleye Yorum Bırakın